Türklerden kansere altın vuruş

Ankara Gazi Üniversitesi Nanotıp ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nden Türk bilim adamları, Amerikan Washington Üniversitesi ile yürüttükleri çalışmada kanser tedavisinde devrim niteliğinde bir başarıya imza attı. Başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Gürer Budak’ın yaptığı ve Dr. Mustafa Selman Yavuz’un Washington Üniversitesi’nden Dr. Younan Wia ile geliştirdiği yöntemde, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar metrenin 50 milyarda biri büyüklüğündeki altın nanokapsüllere yerleştiriliyor.

KANSERLİ HÜCREYE ‘NOKTA ATIŞI’
Daha sonra bu ilaç vücuda enjekte ediliyor. Kapsüller tıpkı bir ‘güdümlü füze’ gibi direkt kanser hücresine yol alıyor. Kapsül kanser hücresinde ulaştığında da o bölgeye vücudun dışından kızıl ötesi ışın veriliyor. Işının yarattığı ısı nedeniyle altın eriyor. Altının içindeki ilaç da direkt olarak kanser hücresine etki ediyor. Böylece kanser hücreleri yok ediliyor.

‘YAN ETKİ’ OLASILIĞI EN AZA İNDİRİLİYOR
Bu yöntem, ilacın diğer hücrelerle temasını da engelliyor. Böylece ilacın kişide yan etkilere yol açması olasılığı da en aza indiriliyor. Bu yöntem aynı zamanda çok daha düşük ilaç dozları kullanarak daha kısa sürede tedavi imkanı da sağlıyor.

YAPILAN DENEYLER BAŞARILI OLDU
Yrd. Doç. Dr. Gürer Budak laboratuvar ortamında oluşturulan kanserli hücrelerin bu yöntemle yok edildiğini açıkladı. Bir sonraki aşama olarak hayvanlar üzerinde deneylere başlayacaklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Gürer Budak “Bu yöntem kanser tedavisinde devrim yaratacak” dedi. Bu yöntem saygın bilim dergisi Nature Materials’in kasım sayısında yayınlandıktan sonra, Amerika’nın önde gelen gazetelerinden New York Times’a da konu oldu.en son haber alıntı.

var tmp; tmp = document.getElementById("news_content").getElementsByTagName("a"); for(i=0; i

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !